ELINDA MARKU - POEZI

ELINDA
M
ARKU

Poezi
Mund


Në të ardhmen e vjetruar, mund të ndodhë
të të pëlqejë se si do të më rrisë
e qeshura jote e habitur.

Mund të ndodhë
të të pëlqejë fakti që unë
mund ta pëlqejë trupin e heshtjes tënde.
Mund të ndodhë
të të pëlqejë kurrizi im ikanjak!

Gjithçka ndodhtë...
diçka me siguri mund të ndodhë
të të pëlqejë!


Kalë

Është trashur kalorësi
dhe kali trishtohet nën shalë
e midis shalëve të tij

Në mbrëmje kali është princ i bardhë
e kalorësi diçka më pak se kalë plak i murmë

Ç më paska marrë malli për lëndinën e kuajve
atje..në fshatin pa kuaj e shalues kuajsh

Ditën më të parë që të shihem me një mik
do ta lavdëroj duke i thënë "kali im"


Lajmërim

Një vajzë ka ikur prej çmëndinës
çalon majtas nga vetkafshimi
sytë i kullojnë lot të jeshiltë
Ka zë të trishtë.
Ndërsa rrobat
rrobat nuk i ka të vetat!
Ju lutemi,kush ta shoh
të lajmëroji në adresen
Preng Marku, Fierzë Rubik.


Kostandinojadë

Rrasen e varrit e zhvëndosa
fare pak dhe dola,
si në legjendë.
Shalova zemrën,
troku i saj është i lehtë,
nuk të trëmb.
Fantazma ime dhe përqafja,
kundërmojnë erë dheu,
erë malli
si në legjendë!
Ç'kërkon ashtu me duar,
me gishta
mbi dhe midis
supeve të mia?!
Kokën?!!
Ajo më mungon.
Rrasën e varrit e zhvendosa,
fare pak dhe dola.
Fantazmës time të përsosur,
i mungon veç koka.

Kur nuk vij

mos numëro një orë,
dy gishta,pesë kalimtarë,
shtatë vargje,dhjetë pritje!
Ndërkaq kam ardhë,
për vonesën
mos më bëj asnjë pyetje!...

Në sytë e Marës

Në dritën e mengjesit dhe në sytë e sime bij,
sot më fort se asnjëherë
kam parë, besuar e ndjerë
se....
Ime bij,
është nëna ime dhe unë bashkë.
Është gjyshi i saj
me gjithë t'anë.
Ka sy të mëdhej sa qielli,
ku brenda të cilëve gjindemi të shtatë.
Lleshi e Maria,
Maria dhe Prenga
Unë, Pjetri dhe
Mara.
E vogla ime kaq e madhe!


Liri batalle

***

Lindi liria e fjalës me vdekjen e diktaturës
E, u plak kaq e re liria e fjalës!
Tash po i digjen kërcenjtë lirisë së fjalës
e fjala ka mbetur lakuriq pa kuptimin.
...Pimë kafe-kafeneve të botës,
pa mundur të lexojmë asgjë në gjuhën
tonë të pasur.
Lajmet dhe vargjet s'janë më as fjalë,
janë thjesht tym i zi
i djegjes së lirisë, në pakuptimësi.
...
Tani në vend të fjalës së lirë
shënjtëron heshtja
Dhe poezia rri palë
në arken e sendeve të vdekurve
të gjallë!

***Edhe në parajsë ndodh të vdesin***

Fluturuan zogjtë, deri në fund
të qiellit,
U vonuan një stinë.
Kur u kthyen, i pyeta;
Vetëm një stinë larg qënka parajsa?
Ata thanë;
Atje ishin zënë të gjitha pemët,
ku ne mund të ngrinim fole
dhe, jo vetëm pemët ishin zënë!
Kështu që na duhet të bëjmë
një parajsë të re këtu
E, këtu të rrojmë edhe mbas vdekjes.


Kodi moral

prandjenjë e errët,
shqetësim i thellë,
sinqeritet i tërbuar,
përse qënkeni
dhe qënkemi berë?!...
jam zemëruar...
me inatin,
plus dhëmbjen
minus ëngjëjt keq'bërës
shumëzuar gjykimin,
përkryer përditshmërinë,
pjesëtuar fatin,
kerkuar rastin,
thjeshtuar erën,
dashur faljen,
falur lutjen,
vrarë ngritjen e piedestalit
të ndëshkimit,
shto shtojcat ...
pa përfundimin.


Kafshimi i errësirës

Rrethuar me vdekje
edhe atëherë,
kur ime më 'tha:
E...linda!
A linda thua?
Ende nuk e di!
Unë jetoj vdekjen!
Unë sfidoj vdekjen!
Kam 1000 vdekje.
...Vdekja e parë
që emri që kam
E dyta vdekje,
kjo qe prap.
Vdekja e tretë
qe kjo sërish.
Vdekja...
Vdekja e katërt
kur nëna më braktisi
Vdekja e pestë
qe edhe e gjashtë
kur u ndjeva e mangët
e sbrasur,
e pambrojtur,
e mohuar.
Kështu që edhe e shtata
e teta,
e nënta gjithashtu.
Vdekja e dhjetë...
qe vdekje e dhjetë
Kam zorë ta them.
Dasma e tim eti
njëqindifish vdekje
...më rodhi në deje
aq sa...
jetët patën frikë prej meje!
Vdekja e njëqindeshtatë
qe rënia e mrekullisë së shtatë
të botës,
dhe...
Bota u mbush me shëmtinë e saj.
Në vdekjen e njëmijështatë
vetmia ime mbeti e ngratë
...Flokët tejet m'u rritën
dhe thonjtë, dhe qerpikët,
dhe heshtja, dhe fjala...
dhe vdekja...
tejet u zgjat.

Një zog çukit mbi varrin tim
një djalë hapin ndalon
Dhe...
Më vështron...

lllaaaaaarrrggg!* * *


E di?
S'e di?
E do , të duan, të do
për ty për ato
i atyre i asaj
i askujt, i të gjithëve
pa gjithësi
Kotësi vogëlmadhe
pa fjalë, pa identitet
Emri yt gënjen
je një grimë nga grimca ime e humbur
Jam grimca jote e fituar
Greqi pa Olimp
Kryeqytet pa banorë
Je mal, mal pa borë
a je mal?
Eh, u çmën çmënduria jote
Imja gjithashtu
Kam rënë në
nuk e di se ku
.............
Ehuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu!


PS.
Ky cikel i Elinda Markut eshte njeri prej cikleve te e 15 autoreve nga USA dhe Kanada, qe K.Traboini ka pergatitur per Antologjine poetike "Itaka e fjales"2008.


Elinda Marku dhe Iliriana Sulkuqi gjate veprimtarise se letersise ne Micingan tetor 2010 organizuar nga revista "KUVENDI"...

ELINDA MARKU - Poezi 2

ELINDA MARKU


Ne pazarin e personazheve perzihet perseritja***

C’ke qe kerkon nallban ,
te mbathesh kuajt e tu
qe sigurisht nuk kalerojne.
Fluturojne!!!
Te kujtohet kur me tregove per kuajt e tu te zbathur
tek stacioni i trenit
teksa prisnim te dashuren tende Penelopen?

Diten e fundit para se t’i hypja largesive
te kujtohet tek stacioni perballe RTV
te kerkova nje krah kemishe
te cilen e ruaj si krahet e mij te holle e te gjate
por qe s’mjaftojne per ta mberthyer
asnjerin prej qiejve ku dremisin ne kembe kuajt e tu. .

Kam lindur zbathur,
ndoshta qe t’i shpetoj ndjekjes se personazheve
te cilet mund te na kerkojne t’i mbushim
me jetet tona te pamjaftueshme.
E te ngaterrohemi deri aty
sa te blejme veten ne vend te personazheve!
Kam lindur zbathur,
ndaj ne vend te kepuceve mora-mbaj dhe ruaj
si krahet e mij,
nje krah kemishe…
Kemisha ishte ngjyre- sysh
sy kuajsh!

Vjeshte 2003- Vere 2007

Zbrita ne Rome, e Romen nuk e pashe
vec periferive ku gjarperonte autostrada….
qe pervecse gjitheandej te conte
edhe ne Firenze
(Toscana).
E bukur Toscana kesaj here.
Me e bukur se heren e fundit!
Pastaj ne Milano
Ne piazen me te madhe atje
njeren prej mbremjeve qe ngjante
aq shume me tonat
e qe shoqerohej me shiun e mungesave te pranishme
Ndoqa per pothuaj gjithe mbasditen
lojen e bukur te nje saksofonisti
te talentuar
qe nuk e di pse me behej se kishte lidhje me ty
dhe jo vetem kaq por genjeja besueshem veten
se ishte saksofonisti per te cilin ti me ke folur
ashtu sic vetem di TI te flasesh .
Ishte i gjate, dhe fytyren e kish mbuluar me kapucin e xhupit
i cili ishte “gucci”.
Gishtin e unazes e kishte te stolisur me nje unaze
te cmuar…
Sandalet i kishte si te Jezusit .
Luante trishtimin !!!
Sapo vinte re se rrotull tij grumbulloheshin shume degjues
e thyente muziken dhe behej”amator”…
Njerezit pakesoheshin.
Vetem une rrija pa levizur.
Pyeta njerin prej miqve qe shoqeroheshim
-Po ky pse e fsheh fytyren me ate kapuc te madh?-
Ai m’u pergjigj.
-E shikon, xhupin e ka Gucci
Unazen e ka diamant
dhe sandalet nga me te shtrenjtat “Ecco”
Eshte muzikant i njohur!
Del ne piaze e luan vetem kur bie shi!
-Ky duhet te jete saksofonisti i “N”.
i thashe vetes time me bindje
Ende cuditem si durova pa iu afruar
sa te mund t’i ngrija pak kapucin e ti shikoja fytyren
***
Te nesermen sigurisht dola prap.
Piaza cdo mbremje ishte pothuaj plot me artiste
madje kam pare ne mes te kryqezimit
( mbas ore 7pm.nuk levizin makina ne qender)
nje aziatike te bukur qe kishte nxjerre pianon
e i binte per shtate pale qejfe te saj e per shtate pale qejfe
te kalimtareve qe harroheshin per minuta te tere
rreth tingujve .
Kam pare piktore,
madje njerin prej tyre e kam patur komshi ne fshat
dhe tete vjet rrjesht ne klase.
Dritan e quajne , ka qene i talentuar.
emigroji ne Itali pak para se te diplomohej
Diten punonte murator,
ndersa ne mbremje dilte tek piaza e famshme
dhe piktornte portrete turistesh
Nje portret 30 euro.
Kur e pashe m’u be nje lemsh transparent ne sy
kur me ra prej syve, u be muzgu gri.
Ishte thinjur, duke mbetur i bute njesoj.
***
Mbas 4 ditesh m’u desh te shtyja bilenten
prisja shiun e rralle ne vere
te shikoja saksofonistin ne piaze.
Mbaruan ditet,te tjera dite s’me jepnin te rrija
deri ne nje mbremje tjeter me shi
as te vija deri tek kafeja qe do pija me ty.
***

***Edhe ne parajse ndodh te vdesin***

Fluturuan zogjte deri ne fund
te qiellit
U vonuan nje stine.
Kur u kthyen i pyeta;
-vetem nje stine larg qenka parajsa?
Ata thane;
Atje ishin zene te gjitha pemet
ku ne mund te ngrinim fole
dhe jo vetem pemet ishin zene.
Keshtu qe na duhet te bejme
nje parajse te re ketu
E ketu te rrojme edhe mbas vdekjes.

*** Ne meshe***

Kundruall lutjes dhe ankthit tim
edhe per atdheun
Kalon gjithnje shergerti i vogel i zdrukthtarit
(Jezusi i cili u be marangoz)
e me jep zemer!
Ndersa prifti hypur “lart” ne altar
po flet , po gjykon
se kujt duhet t’i takojne breket
e Anna Nikoll Smithit.!!!

***
Zogjte e bejne hapsiren
te pasigurte.
Syte e femijeve
e bejne xheloze driten.


Meqë Prifti do të thoshte Shërbyes

Ai ka vene masken e sherbyesit
rroben e zeze te te vuajturit ka veshur.
Zerin e “absolutit” nga ngritur
deri ne ngjirrje,
Qe une ta besoj, kur ai shtiret.
Qe une te hesht, kur ai fyen.
Qe une te mos e kuptoj,
kur ai mashtron.
Qe une te mos ankohem
kur ai me dhunon emrin e prejardhjen.
Qe une te mos i kundershtoj planet e tij
kunder nesh.

Ai ka vene masken e sherbyesit
Rroben e zeze te te vuajturit
Pendimin e gjate te te shterptit.
Vetem e vetem qe une ta besoj
kur ai shtiret.
Qe une t’i trembem kur ai kercenon.
Qe une te ul koken kur ai shpifet.
Qe une te mos e shoh kur ai, mekaton
e me keq se kaq!

Kaq e trashe maska dhe kaq e tejdukshme!!!!

2.

Masken e sherbyesit ka vene
rroben e zeze te vuajturit ka veshur
pendimin e vetem te te shterptit mbart
dhe hypur eshte atje “lart”
shfryn urrejtje pa iu dridhur qerpiku
nxit hakmarrje pa iu skuqur fytyra
nen masken e trashe e te tejdukshme.
Pa keqardhjen minimale per “titullin” qe mban
dhe tempullin qe ne trib’un e ka kthyer!!!

Kulti i se keqes
naltesohet e na verbon syte
pikerisht ne mes nesh
e ne krye te kishes!
Shihna e ruajna o Krisht!!!
(edhe prej atij qe e therrasim, “prift”)!

Mbas vetvrasjes , mbetur gjalle!

Jo gjithmone shpirti ia del hidherimit.
Te deshperuarin e vrasin
edhe kepucet e perdorura.
Nga te gjitha pritjet e gjata,
asnjera nuk eshte e lavderueshme!
Lakuriqesia shpesh eshte ndershmeri,
me shpesh eshte turpesi!
Pambarimisht vazhdon njera gjysem
te terheq gjysmen qe e shtyn shoqen.

S’e shikon?! Ka filluar te nderroje moti!

Ne enderr degjohet nje dere tek hapet
Ndoshta tek mbyllet.
Ndoshta tek shembet.Tigri i Borgesit

Kam kohe qe lodhem te zbus
Tigrin e Borgesit
Nuk e di e kam , apo me ka zbutur.
E shoh se perballe meje rri ulur
ne bisht , ne ***** te nje peme
te vjeter- sa molla e ndalueme
Tigri i Borgesit e ka origjinen ne Eden
atje tek molla e tek fillimi
Ndersa,jam zatet as e zbutur as e mundur
ne nje peme buze rruges se madhe
nga gjithekush kalon ,
ne mos e gjuan me gure
ia keput nje dege ,
te tremb mizat
ose te bej fresk!
Te dy rrime perballe
une kendej
Tigri i Borgesit andej
Ndersa vet Borgesi ,
bastunin e ka kthyer ne fyell
e po i bie!
Coban qe na ruan te dyve
Mua me ruan prej tigrit
e tigrin e ruan prej zbutjes!


Bindja nuk eshte besim

Zoti im eshte NJE
qe shumfishohet
ne peshq!
Peshkut ia ve emrin bindje
Bindja ndryshion
Une jam ngaterrestare
Ajo c’ka tepron …
dyshim i ndare pergjysem!
Edhe ne ferr le te kete lule

Nese do te shkoj ne ferr
do te shkoj me nje trendafil ne dore
Faren e te cilit do ta mbjell
per t’u treguar dicka per parajsen
te denuarve!Pa brishtesi

Kam per ta lidhur fjalen me disa
fije te trasha brenge
Ajrit do tia shkul dhembet e tejdukshem
Dites do t’ia nxjerr syte
Naten ashtu do ta le “miniature”
O i huaj…
do ta thyej ne koken tende
vazo-koken time
e lulet e mendjes do ti le te hallakaten
nder kemebe te harrimit.
Paturpesisht do ta nxjerr organin
e rritur te trishtimit.
Pastaj….
pastaj,do te qesh…
me habine tende.

PJETER JAKU I percolli ber botim PJETER JAKU
botues i revistes"KUVENDI" Detroit.

ELINDA BLOG - KOMENTARI POETIK


ELINDA MARKU, TROPET, METAFORA DHE METONIMIAOpen in a new window

Nga Fatmir Terziu
small_Elinda-Marku

Figurat e fjalës në retorikë janë quajtur sipas fjalës greke tropos lëvizje, kthim, kuptim i zhdrejtë. Fjala në sistemin e gjuhës lidhet me një send të realitetit, ka një koncept, ndërsa gjatë përdorimit ajo shmanget nga kuptimii vet i parë, i zakonshëm dhe lidhet me nje kuptim tjetër, që është kuptimi i dytë i fjalës. Në vargjet e Elinda Markut:

“Eshtë trashur kalorësi
dhe kali trishtohet nën shalë
e midis shalëve të tij…”

është e qartë që disa prej fjalëve janë përdorur me kuptim jo të zakonshëm, mirëpo fraza nuk e ka humbur kuptimin që ka synuar ta realizojë me këtë lidhje fjalësh. përkundrazi kuptimi i saj del më i pasur se sa sikur fjalët të përdoreshin në kuptimin e tyre të parë. Po t’i veçojmë fjalën “kalorwsi” dhe togun “wshtw trashur”, ështe e qartë që fjala “kalorwsi” është përdorur për të shprehur një gjendje emocionale ndërsa fjala “Kali” ka ruajtur vetëm disa elementë të kuptimit fillestar: madhështinë, lëvizjen, hapësirën etj. të cilat korrespondojnë me gjendjen e parë. Gjithashtu figurat e fjalës përmbajnë në vete vlera njohëse.
Kwto vlera njohwse shpeshherw janw intriguese, madje sjedhin dekodime tw ndryshme. Hapwsira metafizike dhe kuantenca logjike inicohen tw prodhojnw njw dukuri tw ngjashme me pretencwn, ku emocioni vjen nw mendjen e lexuesit nw dy mwnyra. E para me sintakswn e njohur nw mendjen e tij rreth lojws sw fjalws, dhe e dyta me situatwn qw prodhohet nga fjala. Nw vazhdimin e poezisw sw Markut kjo ndjehet qartw:

“Në mbrëmje kali është princ i bardhë
e kalorësi dicka më pak se kalë plak i murmë

C’më paska marrë malli për lendinen e kuajve
atje..ne fshatin pa kuaj e shalues kuajsh

Diten me te pare qe te shihem me nje mik
do ta lavderoj duke i thene "kali im".

Figurat e fjalës, sikur edhe figurat e tjera, qw pwrdoren mrekullisht nw ndwrtimin e poezisw sw Markut, nuk i gjejmë vetëm në gjuhën e letërsisë sw saj, por edhe nw mjaft poezi tw poetwve tw tjerw. Duhet thwnw hapur qw Marku e situaton mw shumw pwrdorimin e tyre nw mjaft poezi tw saj, duke argumentuar qartw edhe faktin se përdormi i tyre në gjuhën e folur është i shpeshtë. Një pjesë e tyre për shkak të përdorimit të dendur e kanë humbur kuptimin e tyre të figurshëm dhe përdoren në mungesë të fjalës.
Metafora qysh në antikitet është quajtur mbretëreshë e figurave. Retorika e mëvonshme e ka pranuar si figurë qendrore prej së cilës dalin figuarat e tjera. Figura e metaforës është proces gjuhësor i thjeshtë, por që ngrihet nq një nivel të ndërlikuar poetik. Brenda një shoqërimi fjalësh një fjalë e humb kuptimin e zakonshëm dhe me përdorimin e ri ajo fiton një informacion më të madh kuptimor. Shembull mund tw merret poezia e Markut “Kafshimi i errësirës”. Vargjet e mwposhtme plotwsojnw qartw njw kuptim tw tillw:

“Rrethuar me vdekje
edhe atehere,
kur ime me 'tha:
E...linda!
A linda thua?
Ende nuk e di!
Une jetoj vdekjen!
Une sfidoj vdekjen!
Kam 1000 vdekje.”

Nw grupfjalwshin “Rrethuar me vdekje” gjejmw nw fakt domethwnien e temws qw trajtojmw. Në këtë fjali fjala” vdekje” mund të zëvendësohet me një varg fjalësh dhe kuptimi nuk ndryshon. Fjala vdekje, është figurë, nje fjalw e papritur pwr kontekstin. Nese do ta shpjegonim figuren fjalia mund të ishte: Rrethua nga e zeza (sepse vdekja wshtw mw e zezw) ose “rrethuar nga errwsira (se arrwsira wshtw mbyllja pwrgjithmonw e syve pwr njeriun qw nuk sheh mw dritw). Mirëpo fjalët e përdorura këtu nuk e shprehnin cilësinë themelore të jetws, vdekja mbi tw gjitha vjen e lidhur me njeriun, pra fjalia po te hiqej figura e metaforës mund të shkruhej: Rrethuar me mungeswn e dritws natyrale, (pra ai ose ajo vdiq, ndwrroi jetw). Natyrisht këto nuk janë të gjitha kuptimet që mund të dalin nga shembulli, mirëpo ato mjaftojnw pwr tw dëshmuar informacionet e shumta që bart figura e metaforës. Kthimi i figurës në kuptimin real të fjalës për letërsinë është i pranueshëm, ashtu sic wshtw i tillw pwr modulin e poezisw me varg tw lirw tw Elinda Markut.
Metafora shpesh quhet krahasim që bëhet në mëndjen tonë, mirëpo ajo nuk shprehet në formën e plotë të krahasimit, i cili përafron dy gjëra sipas ngjashmërisë duke theksuar cilësinë e krahasueshme (Dhëmbët e bardhë si gurëzit e lumit). Metafora nuk lejon të shfaqet kuptimi i plotë po vetëm i mundshmi.
Veçohen disa fusha në të cilat realizohet metafora përmes veprimeve të caktuara: kur gjërat e natyrës dalin si të vwrteta: me rrodhi ne deje, (këtu metafora del si folje); kur gjendja shpirtërore a veprimi intelektual përdoret për tu dhënë kuptim gjërave të natyrës e ojekteve: vdekja e dhjetw, (këtu metafora shprehet me mbiemër dhe quhet metaforë epitet, kur mendohet se është figurë më vete quhet edhe epitet metaforik. Apo edhe kur pwrdoret “njwqindfish vdekje” kemi njw lloj tw vecantw metafore. Ndërtimi i metaforës sipas ngjashmërisë zakonisht mbështetet në përdorimin me kuptim të dytë të emrit:“…Vdekja e dhjete...
qe vdekje e dhjete
Kam zore ta them.
Dasma e tim eti
njeqindifish vdekje
...me rodhi ne deje…”

Metafora është shumë e përdorshme edhe në sistemin e gjuhës. Përdoret në vend të fjalës që mungon, sic ndodh tek poezia e markut “Kodi moral”. Pwrdorimi i fjalws shihet qartw nw vargjet:

“Parandjenje e erret,
shqetesim i thelle,
sinqeritet i terbuar,
perse qenkeni
dhe qenkemi bere?!...
jam zemeruar...
me inatin,
plus dhmbjen
minus engjejt keq'beres
shumezuar gjykimin,
perkryer perditshmerine,
pjesetuar fatin,
kerkuar rastin,
thjeshtuar eren,
dashur faljen,
falur lutjen,
vrare ngritjen e piedestalit
te ndeshkimit,
shto shtojcat ...
pa perfundimin.”

Në këto raste, ajo duket sikur ka humbur kuptimin e figurës. Ndërsa në letërsi gjejmë përdorime të reja, të papritura të metaforës ose metaforë të ringjallur: si p.sh. parandjenji e erret, i thellw, i twrbuar)shqetwsimit, sinqeritetit, ku freskimi bëhet me anë të epitetit ose sinonimit.
Poezi tw tilla flasin qartw pwr njw situatw tw re nw sintezwn poetike dhe modelin e saj tw stilit vargwthyer. Nw kwtw model parashihen poezi tw tilla si: “Kale”, “Mund”, “Kafshimi i errësirës”, “Gezim i helmuar”, “E megjithate une shkruaj poezi”, “Kostandinojade”, “Pa cak dashurine”, “Thirrja e fundit” etj.

Metonimia

Për nga rëndësia qëndron krahas metaforës. Realizimi i saj kryhet me kalimin e fjalës ngakuptimi i parë në kuptimin tjetër, kur ndërmjet tyre qëndron lidhja e varësisë jo e ngjashmërisë si te metafora. Metafora konsiderohet figurë e poezisë, ndërsa metonimia figurë e prozës.
metonimitë më të njohura janë kur:
fjala me kuptim absrakt përdoret për fjalën që ka kuptim konkret dhe anasjelltas:

VAZHDON...

ELINDA MARKU

në mes të loteve të jeshiltë e Maces Blu


Elinda Marku u lind më 20 shkurt 1969 në fshatin Fierzë të Rubikut. Ka studiuar për Gjuhë dhe Letërsi Shqipe në Universitetin Luigj Gurakuqi të Shkodrës. Prej vitit 1999 jeton në Michigan, ku është antare e këshillit botues te revistës së përmuajshme shqiptare “Kuvendi”, që publikohet në Amerikë. Elinda Marku është ndërkohë edhe autore e librave poetikë: Dy herë e virgjër, Lezhë 1994, Struktura e ferrit – Lezhë 1996, Macja blu@POEZI.com, Lezhe 2003.

Poetje sfidante e Detroitit, që për atë fare pak dinë, është Elinda Marku, autore e disa librave me poezi. Ani pse e veçuar, e angazhuar me revisten “Kuvendi” në Miçigan, është prej atyre grave krijuese që e thonë fjalen e vet edhe si opinion por edhe si krijmtari. Ndaj është për të ardhur keq se nuk gjen jehonë përtej “Kuvendit” të botuesit Pjetër Jaku. Madje shumëkush në komunitet prej fjalës së saj të guximëshme druhet. Kur s’u pelqejnë të vertetat e thukta të Elinda Markut e etiketojnë, siç bëjnë ca ish punjonjës sigurimi që kanë bërë fole edhe në Amerikë, madje në paradoks, kanë edhe ndonjë media televizive të komunitetit shqiptar të Detroitit në dorë, në saj të parave të nëndorës. Pa çarë kryet për çfarë thonë e flasin ata që ja kanë zili talentin e guximin, e quajnë kokë në vete e kryeneçe, Elinda Marku në poezi vazhdon të thotë fjalën e vet krejt natyrshëm, sa thjeshtë aq magjishëm, e drejtpërdrejtë, me pasuri figurash letrare, emocionuese dhe e pangjashme me poete të tjerë. Madje e thotë fjalen e vet poetike shumë më mirë e shumë më bukur se sa ata që kreshpërojnë në majë të kalit farfuritës të lavdisë vetjake për të cilën punojnë goxha shumë...Sa lodhën të shkretët... Le të perifrazojmë disa vargje të Elindës:

“Eshtë trashur kalorësi/dhe kali trishtohet nën shalë/ e midis shalëve të tij…”

Ata pra, që si kalorës të roitur e delirant, si shoqatamaniakë të sëmurë të komunitetit, rrahin gjoksin e bëshëm burrëror se gjoja ata janë e jo tjetër, se ata janë shkrimtarë me emër në botë !!! dhe marrëzitë shkojnë deri atje sa edhe botojnë libra biografike për njeritjetrin. Bëhen biografi ende pa patur vepra. Asnjë gjeni i letërsisë nuk e ka patur këtë privilegj. Diçka di Robert Elsie që thotë se “shqiptaroamerikanët kanë para e botojnë libra.” A thënë ndryshe sharrojnë të shkretat pyje... Elinda Marku, poetja me fëmijëri me "lotë të jeshiltë" në Rubik, që nëna kur e lindi i vuri emrin Elinda e vetë me pas ndrroi jetë, Elinda me universitet të mbaruar në Shkodër dhe universitetin e jetës në Detroit, "Macja - poetike- blu" siç metaforon në titullin e një libri të saj me poezi, nuk mund të jetë e qetë e indiferente, ndaj nuk pranë t'i stigmatizojë prapsitë e kësaj bote njerëzore me poezi por edhe me polemiken e shkruar e fort të mprehtë, por a dëgjojne ata që duhet të dëgjojnë?! Jo besa. Se lavdia dhe shurdhëria janë vellezer siamezë.


KOLEC TRABOINI

fragment nga esèja"Driteza Shqiperie" botuar ne gazeten "Ndryshe" dhe "Panorame" Tirane 2008.